TikTok kā ziņu avots – netici visam un pārbaudi informāciju!
Šo rakstu biju plānojis uzrakstīt jau sen – arvien biežāk un biežāk no draugiem un paziņām sarunu laikā dzirdēju argumentus, frāzes un sazvērestību teorijas, kas ņemtas no TikTok – bez jebkādiem avotiem un pierādījumiem - pārsvarā viltus ziņas. Pēdējais salmiņš bija divas sarunas vienā nedēļas nogalē, kur viens draugs sāka stāstīt, ka redzēja video Tiktok, kur minēts, ka ASV Valsts kasi un Pasaules banku kontrolē Rokfelleri, un citā, ka Latvijai drīz draud bankrots, tāpēc jāņem laukā nauda no bankas. Pats arī izmantoju Tiktok un arvien biežāk redzu viltus ziņas par karu Ukrainā, Covid, vēlēšanām, video par Baidenu, Zelenski vai citu politiķi, kurš ir samontēts ar viltotiem audio ierakstiem un tekstiem.
Nesen tika veikts pētījums, kur parādīts, kad TikTok lietotājs lietotnē meklē informāciju par populārākajiem jaunumiem, sākot no Covid-19 vakcīnām un beidzot ar karu Ukrainā, gandrīz 20% videoklipu, kas tiek rādīti kā meklēšanas rezultāti, satur dezinformāciju un uzskatāmas par viltus ziņām.
Pašai aplikācijai jau nav nekādas vainas - problēma rodas brīdī, kad mēs to vairs nemākam patērēt. Sociālie mediji ir un paliks daļa no mūsu visu ikdienas, taču tikai izglītojoties un lietojot tos atbildīgi mēs tur varam radīt pozitīvu vidi un pievienoto vērtību. Pats izmantoju Tiktok, jo vienmēr var kārtīgi izsmieties, uzzināt par daudz interesantām tēmām, uzzināt jaunas receptes, jaunas restorānu vietas, sporta jaunumus, jaunus produktus, akcijas no uzņēmumiem utt. Arī ziņas var iegūt šajā aplikācija, tikai ir jāiemācās atlasīt un pārbaudīt, kas ir patiesība un kas ir viltus informācija un ar mums tiek manipulēts.
“Prāts dažkārt ir pārāk slinks, lai filtrētu informāciju, un tieši tādos brīžos mūs sasniedz dezinformācija,”. “Ir grūti izfiltrēt, kas ir ticams un kas ne.”
Aplikācija veidota tā, ka pat grūti saprast, kad attiecīgais video tapis un ielādēts tīmeklī – bieži vien vecs un sens video tiek pasniegts kā šodienas materiāls. Bieži tiek izgriezti kaut kādi fragmenti no pilnā video, kas nesniedz kopējo ainu un rada maldinošu informāciju. Tieši “Tik Tok” ir vietne, kur parādās arī tā sauktie deep-fake attēli, video vai audio ieraksti - tajos redzamie cilvēki un runātais ir datoru radīti, kas izskatās un izklausās tā, it kā tie varētu būt patiesība. Dažreiz viltotie cilvēki ir īsti, bet viņu tēli un balsis tiek mainītas, lai veiktu un teiktu lietas, ko īstais cilvēks nav darījis. Piemēram, kādā no šādiem viltus video Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim ielikti mutē vārdi, ko viņš tādā kontekstā nekad nav teicis. Viltotājus nodeva vien tas, ka video prezidentam bija nedabiska mīmika. Taču tas nu ir fakts, ka tehnoloģiju attīstība dod aizvien jaunas iespējas arī ziņu viltotājiem un daudzi cilvēki notic šādām lietām.
Šādi viltus video un ziņas bieži tiek veidoti ar mērķi nomelnot kādu vai radīt pārliecību cilvēkos par kādu tēmu - piemēram, pirms Saeimas vēlēšanām radīt iespaidu, ka Latvijā viss ir slikti, visi brauc prom, valdība pie visa ir vainīga, meži tiek izcirsti utt. Citā gadījumā mērķis, piemēram, ir nomelnot Zelenski vai ASV, lai attaisnotu Krievijas iebrukumu un uzsākto karu.
Ļoti svarīgi ir pārbaudīt, kas šo informāciju publicē un dalās ar to. Ir pilns ar anonīmiem un "fake" kontiem, kas uzreiz jau rada aizdomas par informācijas patiesumu. Vajadzētu pārbaudīt, vai informāciju publicē uzticams un oficiāls medijs vai vienkārši kāda nezināma persona, kas sevi dēvē par kādas jomas ekspertu.
Esi uzmanīgs un pirms uztver informāciju par patiesu un dalies ar citiem, pārbaudi to. Ja informācija liekas šaubīga vai neesi pārliecināts– pārbaudi avotus, pārbaudi, kas to informāciju ir publicējis, pārbaudi oficiālos ziņu portālus, pārbaudi valsts iestāžu publiskoto informāciju, apskati rebaltica.lv, kur viņi bieži pārbauda dāžadus faktus, kas izplatījušies sociālajos tīklos. Lietosim sociālos tīklus, jo tie ir forši, bet lietosim tos atbildīgi 😊